مکان‌های مناسب برای سفر در فصل گرما


زمانی که بهترین شهرهای ایران برای مسافرت تابستان را بررسی می‌کردیم تا بتوانیم خدمت شما بزرگواران معرفی کنیم، با شهرهایی مواجه شدیم که خود نیز هرگز به عنوان شهری مناسب برای سفر تابستانه به آنها فکر نکرده بودیم. اگر علاقه‌مند به مسافرت‌های تابستانه هستید با ما همراه باشید.

ییلاق و قشلاق همواره در میان اقوام ایرانی و علی‌الخصوص دامداران رایج بوده و این فرهنگ همچنان در میان خانواده‌ها حفظ شده است. البته زندگی شهری و ایجاد مشاغل دولتی باعث شده که اغلب ما دیگر نتوانیم زمان تابستان در شهرهای سردسیر و در زمستان در شهرهای گرمسیر زندگی کنیم و به ناچار در یکجا اقامت گزیده و مسافرت تنها در ایام تعطیلات انجام می‌شود. این امر باعث شده است که در ایران دو مسافرت عمده یعنی مسافرت نوروزی و مسافرت تابستانی داشته باشیم.

مسافرت‌های تابستانی که موضوع بررسی ما در این جاست، با توجه به تعطیلات سه ماهه دانش آموزان و معلمان و دبیران و مدیران مدرسه و... علاقه‌مندان بسیار در میان مردم دارد و اغلب سعی می‌کنند حتی به مدت چند روز هم که شده در تابستان به مسافرت بروند. مسافرت در تابستان اغلب به مقصد شهرهای سردسیر صورت می‌گیرد. شهرهایی مانند کرج و اصفهان اغلب مقصد سفر مردمان ساکن جنوب و جنوب غربی ایران هستند و شهرهایی مانند اردبیل، تبریز و شهرهای شمالی نیز مقصد سفر ساکنان پایتخت و شهرهای مرکزی و غربی ایران هستند.


عجیب‌ترین مقاصد سفر در تابستان

 1. دزفول و شوش دانیال: عجیب‌ترین مقاصد سفر برای تابستان هستند. این دو شهر که هر دو در استان خوزستان واقع شده‌اند. برخلاف اغلب شهرهای این استان از آب و هوای مطلوبی در تابستان برخوردارند و مسافران زیادی از سرتاسر نقاط ایران به این شهرها سفر می‌کنند. البته باید بگوییم رودخانه‌های دزفول با گرم شدن هوا آنقدر خنک و حتی سرد هستند که با آب تنی در آنها تمامی گرمای وجودتان را به لذت تبدیل خواهد کرد.

2. کیش : دومین مقصد عجیب در مسافرت های تابستانه است، این شهر به هیچ وجه در تابستان خنک یا سرد نیست. کاملاً برعکس شما میتوانید در کیش پختن اعضای بدن خود زیر آفتاب را حس کنید. با اینحال کیش همچنان یکی از مقاصد سفر های تابستانه است و افراد زیادی برای مسافرت تابستانه این شهر گرم را انتخاب می کنند.زیرا در هتل ها و مراکز دیدنی و حتی امکانات لوکس چون وسایل نقلیه و تمامی اماکن تفریحی با بکاربردن تجهیزات روز سرمایشی موقعیت لذت بردن از این شهرها در طول فصل تابستان را مهیا کرده اند.

3. شهر های شمالی : سومین مقصد عجیب، شهرهای شمالی به خصوص نوشهر و چالوس برای سفر تابستانه هستند. این شهرها در تابستان هوایی شرجی و غیر قابل تنفس دارند. با اینحال این دو شهر همچنان دارای رتبه بالایی از مسافرین تابستانی هستند. قطعاً نزدیکی به دریا دلیل عمده‌ی آن است و عملاً شما در این دو شهر مسافران را تنها در کنار ساحل و در حال آبتنی خواهید یافت.

بهترین شهرها برای مسافرت تابستانه


اما اگر نخواهید در مسافرت تابستانه به شهر های گرم بروید که اغلب ما چنین چیزی را نمی خواهیم. بهترین مقاصد سفر شهر های سردسیر شمال غربی ایران هستند. طبیعت سرسبز و مردمانی مهمان نواز، شمال غربی ایران را به مقصد مناسبی برای مسافرت‌های تابستانه تبدیل کرده است.

 

1. اردبیل : امکان مسافرت از مسیر شهر های شمالی و لذت بردن از طبیعت مسیر باعث شده است که شهر اردبیل به عنوان اولین شهر در شمال غربی برای مسافرت تابستانه انتخاب شود. اردبیل امروزه تفاوتی با یک پایتخت ندارد ظاهر شهر کاملاً مدرن و منطبق با شهرهای بزرک کشور است. با این حال هم‌چنان می‌توان از آب و هوای سرد و مطبوع آن در فصل گرما لذت برد. اگر اندکی با زبان ترکی آشنا باشید براحتی می‌توانید به روستاهای اطراف شهر اردبیل رفته و علاوه بر آب و هوای خوب از طبیعت زیبای روستاهای اطراف اردبیل نیز لذت ببرید.

2. پارس آباد و اولتان: این دو شهر هر دو جزء استان اردبیل بوده و یکی از دلایل مسافرت به این شهرها امکان سفر از آنها به شهرهای کشور آذربایجان است. نزدیکی این دو شهر به مرز باعث شده است تا علاقه مندان به بازدید از کشور آذربایجان از این دو شهر به آذربایجان مسافرت کنند.

3. جلفا: در استان آذربایجان شرقی واقع است و هم مرز بودن آن با شهر جلفای کشور ارمنستان موجب شده است که مسافران زیادی برای سفر به این کشور از شهر مرزی جلفا بازدید کنند. این شهر آب و هوای عالی و طبیعت بسیار زیبایی دارد.

4. شهر تبریز: شهر تبریز از دیرباز به خوش آب و هوا بودن معروف بوده و وجه تسمیه‌ی این شهر نیز سلامت آب و هوای آن است. اغلب ساکنان تهران و کرج و شهرهای اطراف پایتخت که اقوامی در تبریز دارند برای مسافرت تابستانه این شهر را انتخاب می‌کنند. بیشتر باغات این شهر در اثر شهر سازی نابود شده ولی هم‌چنان در روستاها میتوان از سرسبزی شمال غربی ایران لذت برد.

5. مرند، صوفیان، شرفخانه، تسوج : این شهرها به دلیل نزدیکی به منطقه حفاظت شده‌ی میشو داغ بازدید کننده‌های زیادی در فصل تابستان دارند. در منطقه حفاظت شده و شهرهای اطراف، طبیعت بسیار بکر و زیبا است و گردشگران علاقمند به طبیعت قطعاً از مسافرت به این شهر ها لذت خواهند برد.

6. شهر ارومیه: مرکز استان آذربایجان غربی یکی از پربازدیدترین شهرهای شمال غربی ایران است. شهرهای اطراف استان آذربایجان غربی، به خصوص شهرهای غربی این استان، به دلیل هم‌مرزی با کشور ترکیه از جاذبه های گردشگری در تابستان محسوب شده و شهرهای مرزی این استان در تابستان با هجمه مسافران روبرو اس